4.  PRAWIDŁOWA POSTAWA DZIECKA

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zwinne, wysportowane i miało ładną sylwetkę. Niestety coraz więcej dzieci ma wady postawy. Im wcześniej zauważamy wadę postawy tym łatwiej można ją zmniejszyć, a przy dużej cierpliwości i zaangażowaniu rodziców zupełnie zlikwidować.

W tym artykule chciałabym wskazać najczęściej występujące wady postawy w wieku przedszkolnym oraz pokazać jak można im zapobiegać.

Prawidłowa postawa ciała to niezbędny czynnik prawidłowego rozwoju organizmu. O postawie decyduje wzajemne ułożenie elementów ciała: głowy, kręgosłupa, klatki piersiowej, miednicy i kończyn. Szczególnie duży wpływ na postawę ciała ma kształt kręgosłupa. Patrząc z tyłu powinien być prosty, bez żadnych wygięć bocznych. Obserwując kręgosłup z boku zauważamy dwa wygięcia fizjologiczne do przodu ( lordoza szyjna i lędźwiowa) i jedno do tyłu w odcinku piersiowym ( kifoza piersiowa).

W okresie przedszkolnym postawa dziecka wykazuje tendencję do zwiększenia przodopochylenia miednicy i pogłębienia przodowygięcia kręgosłupa, a co za tym idzie znacznie zmniejsza się uwypuklenie brzucha. Wadą jest wię, w tym wieku zaokrąglenie pleców, odstawanie łopatek, wysunięcie barków i głowy ku przodowi, wypukły brzuch oraz szpotawość i koślawość kolan.

Kolana do 3 roku życia ustawione są szpotawo ( nogi tworzą kształt litery ,,O”). Następnie ustawienie to zmienia się i w wieku 4-5 lat pojawia się koślawość kolan ( nogi tworzą kształt litery ,,X”). Ta fizjologiczna koślawość może utrzymywać się do 8 nawet 10 roku życia. Nie powinna ona być jednak zbyt duża. Przy złączonych kolanach rozstęp między kostkami może wynosić do 5 cm, większy rozstęp uznawany jest za wadę i wymaga konsultacji ortopedy.

Jeśli chodzi o stopy, to do 5 roku życia u dzieci utrzymuje się płaskostopie, po 5 roku sami możemy sprawdzić, czy ze stopkami wszystko jest w porządku. Najprościej poprzez odbitkę stopy np. w mokrym piasku. Odbitka dobrze zbudowanej stopy charakteryzuje się wgłębieniem po stronie przyśrodkowej. Jego zmniejszenie lub brak świadczą o płaskostopiu.

WADY POSTAWY U PRZEDSZKOLAKÓW

Najczęściej występującymi wadami postawy są:

- plecy okrągłe

- plecy wklęsłe

-plecy płaskie

- boczne skrzywienie kręgosłupa

-płaskostopie

ZAPOBIEGANIE WADOM POSTAWY

Przede wszystkim należy dbać o :

- dostarczenie dziecku ruchu ( spacery, bieganie, jazda rowerem, wspólna gimnastyka na świeżym powietrzu

- wyrabianie nawyku utrzymania prawidłowej postawy ciała czyli głowa uniesiona, łopatki ściągnięte, wciągnięty brzuch, napięte pośladki

- ograniczenie długiego przesiadywania przed telewizorem czy komputerem

- dostosowanie mebli ( krzesło, stolik, łóżko ) do potrzeb i możliwości fizjologicznych kręgosłupa dziecka

- zapewnienie zdrowego snu ( minimum 10 – 11godzin na dobę )

- odzież powinna być lekka nie krępująca, dostosowana do temperatury otoczenia

- obuwie powinno być miękkie z szerokimi noskami

- prawidłowe odżywianie pokarmami bogatymi w białko, jarzyny i owoce

- stosowanie zabaw i gier sportowych

Praca nad postawą ciała powinna trwać nieprzerwanie całą dobę: w domu, w przedszkolu, na podwórku, w trakcie zabaw, przy posiłkach. Szczególnie nauczyciele poprzez kilkugodzinne przebywanie z dziećmi mogą doskonale oddziaływać na kształtowanie ich prawidłowych postaw ciała. Rola rodziców jest również bardzo ważna. Powinni oni dopilnować, by dzieci wykonywały ćwiczenia korygujące w domu.

Opracowała: Julita Barteczka